Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü

Haberler

Bölümden Haberler

Öğretim Elemanlarımızın Son Yayınları
 


Mayıs 2023

Öğretim elemanlarımızın kabul alan bildiri sunumları:

Tunç-Pekkan, Z. (2023). Okulda Üniversite Modeli’nin Pratik ve Araştırma Boyutu. MEFEDUCON Conference. Keynote Speaker. MEF Universitesi. https://youtu.be/-CpRE0zeFaA
 
Tunç Pekkan, Z. & Kayıtmaz, Ö. (2023, accepted). Spontaneous noticing and responding to students’ non-conventional fractional thinking. TWG 19: Mathematics Teaching and Teacher Practice(s). 13th  Congress of the European  Society for Research in Mathematics Education. Budapest, Hungary.

Taylan, R. D., Kaya, C., Sertoğlu, A., Tunç Pekkan, Z. (2023, accepted). Investigating changes in pre-service mathematics teachers’ questioning skills in the context of online teaching. TWG 18: Mathematics Teacher Education and Professional Development. 13th  Congress of the European  Society for Research in Mathematics Education. Budapest, Hungary.

Birgili, B., Can, R., Çakar, T., & Akar, H. (2023). Differential Effect of Young Adults’ and Students’ MetaCognitive Skills in Mathematics Problem Solving Process. Poster presentation accepted at CogSci 2023, Sydney, Australia, July 26-29, 2023.

Birgili, B., & Aydin, U. (2023, April 26-28). Elementary students’ attitudinal characterizations on the use of colour and size in fractions. Paper presented at the Applying Education in a Complex World, Teaching and Learning Conference (AMPS), Sheridan College, Toronto, Canada.
           Check: https://youtube.com/c/AMPSresearch
 

 

MEF Üniversitesi  İlköğretim Matematik Öğretmenliği Lisans Programı

Matematik Seferberliğinde Ders Araç ve Gereçleri

27 Ekim 2022


Dr. Emre Ev Çimen, PhD. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi B. İbrahim Ataş, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Eğitim Politikaları Daire Bşk. Filiz Ergüder,MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Öğretim Materyalleri ve İçerik Geliştirme D. /Matematik Zümre Bşk. Ayşe Polat, MEB Ders Aletleri Yapım Merkezi.
 

İlköğretim Matematik Öğretmenliği lisans programı 2022 Mezunu Gizem, "Technology use: Analysis of lesson plans on fractions in an Online Laboratory School" bitirme makalesiyle bu sene İspanya'da düzenlenen  45. International Group for the Psychology of Mathematics Education - PME konferansında sunmak üzere kabul aldı.

18-23 Temmuz 2022, İspanya

 
15 MAYIS - STAJ PAYLAŞIM SEMPOZYUMU

3. VE 4. SINIF ÖĞRENCİLERİMİZ STAJ SÜREÇLERİNİ ELE ALAN POSTERLERİNİ SUNDULAR. ONLİNE UYGULAMA OKULU ÇALIŞMALARI VE DENEYİMLERİ DE AKTARILARAK VERİMLİ VE DEĞERLİ BİR SEMPOZYUM GERÇEKLEŞTİRDİLER.

EMEK VEREN ÖĞRENCİLERİMİZ VE DEĞERLİ ÖĞRETİM ÜYELERİMİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
14-21 MART - KOÇ OKULLARI MATEMATİK FESTİVALİ
 

14-21 MART MATEMATİK HAFTASI KAPSAMINDA 2. SINIF ÖĞRENCİLERİMİZ MATEMATİK ETKİNLİKLERİNE KATILMAK ÜZERE KOÇ OKULLARINA GİTTİLER. ÖĞRENCİLERİMİZ HEM ETKİNLİKLERE YARDIM ETTİLER HEM DE GÖZLEM YAPARAK DENEYİM KAZANDILAR. DAVETLERİ İÇİN KOÇ OKULLARINA TEŞEKKÜR EDERİZ.

                   

4 MART

2. Sınıf bölüm derslerimizden olan ‘MATH 335: Role of Mathematics in Science, Technology and Engineering’ dersinin konuğu Foxy the border collie idi. Öğrencilerimiz köpeklerin koku alarak nasıl istenilen objeleri bulduklarını deneyimleyerek öğrendiler.

Bu güzel fırsatı sağladığı için Doç. Dr. Zelha Tunç Pekkan hocamıza çok teşekkür ederiz.


31/05/2022

Eyüboğlu Okulları ve MEF Üniversitesi Öğrenme Bilimleri mastır programı işbirliği çerçevesindeki çalışmalarımız hızla devam ediyor… İki gün süren 32 öğretmenle iki farklı kampuste yoğun olarak yaptığımız mülakatlar okul yöneticilerinin desteğiyle gerçekleşti. Programda dersler hemen haftaya başlıyor. 2024 Ocak‘ta bitecek Master programı için çok heyecanlıyız. Bu yolculukta bizi destekleyen MEF Üniversitesi ve Eyüboğlu Okulları Yönetimine teşekkür ederiz.


25/05/2022
 
2. Sınıf öğrencilerimiz ‘EDS 206: Instructional technology and Materials Design’ dersinin final projelerini ‘Ignite Talks’ konseptinde 27 Mayıs Cuma günü sundular.
23/05/2022


 

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Zelha Tunç Pekkan, Yeditepe Üniversitesi’nden Dr. Oğuzhan Doğan ve Doç. Dr. Hülya Kılıç’ın 9. Podcastine konuk oldu🎙

20/05/2022

 

2. Sınıf bölüm derslerimizden olan ‘MATH 335: Role of Mathematics in Science, Technology and Engineering’ dersinde öğrencilerimiz final projesi sunumlarını gerçekleştirdiler! 

Sunumlar, Eğitim fakültesi dekanımız Prof. Dr. Mustafa Özcan ve Dekan yardımcımız Doç. Dr. Rukiye Didem Taylan hocalarımızın katılımlarıyla gerçekleşti. Kendilerine katılımlarından dolayı teşekkür ederiz 
 
Yoğun bir dönemin bitmesinin ardından dersimizin hocası Doç. Dr. Zelha Tunç Pekkan hocamızdan öğrencilerimize pasta sürprizi geldi 
 
Bu güzel dönem boyunca öğrencilerimize kattığı her şey için Doç. Dr. Zelha Tunç Pekkan hocamıza çok teşekkür ederiz


19/05/2022

MEF Üniversitesi Matematik Öğretmenliği programı 2. Sınıf öğrencilerimiz Koç Matematik haftasinda hem Tuzla hem Beykoz’daki Koç okullarında  destek, kolaylaştırıcı ve köprü oldular. Koç okullarının hediyeleri salı günü geldi… Koç okulları yönetimi ve özellikle Matematik bölümüne bu güzel işbirliği için teşekkür ediyoruz
16/05/2022

2. Sınıf öğrencilerimizin bölüm dersi olan ‘MATH 335: Role of Mathematics in Science, Technology and Engineering’ dersinde 20 Mayıs Cuma günü öğrencilerimiz, matematiğin kullanıldığı teknolojiler ile ilgili hazırlamış oldukları projeleri sundular. Dronların çalışma mekanizmasından deprem alarm sistemine, hesap makinasından asansör sistemine kadar haftalarca çalıştıkları projelerin sunumunu yaptılar
15/05/2022

14 Mayıs Cumartesi günü MEF Üniversitesi 4. Okulda Üniversite Sempozyumu'nda Online Uygulama Okulu hakkında öğretim üyelerimiz tarafından paylaşımlar yapıldı!
 
İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü -  Doç. Dr. Zelha Tunç Pekkan
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü - Doç. Dr. Ezgi Toplu Demirtaş
İngilizce Öğretmenliği Bölümü - Dr. Öğretim Üyesi Ece Sarıgül
Değerli hocalarımıza paylaşımları için teşekkür ediyoruz! 


            
5/5/2022

 


2. Sınıf öğrencilerimizin zorunlu olarak aldığı ‘MATH 335: Role of Mathematics in Science, Technology and Engineering’ dersi kapsamında öğrencilerimiz “Mathematical Moments” sunumlarını tamamladılar.
 
2. Sınıf öğrencilerimiz, hayatımızı kolaylaştıran araç gereçlerin, teknolojik aletlerin ve mühendislik harikası olan bir çok ürünün yapım aşamasında matematik nerede kullanılır araştırma yaptılar ve elde ettikleri verileri sınıfta sundular.  Daha önce hiç düşündünüz mü? Sudoku tasarlanırken, suçlar çözülürken, oyunlar tasarlanırken, yemek yaparken, 3D filmler oluşturulurken, origami yaparken, hatta fotoğrafların fotoşop mu yoksa gerçek mi olduğu ayırt edilirken bile matematik nerede kullanılır? Öğrencilerimiz de bu soruların cevaplarını aradılar ve sunumlarını gerçekleştirdiler. Bu süreçte öğrencilerimize destek olup rehberlik yapan dersimizin hocası Doç. Dr. Zelha Tunç Pekkan’a ve öğrencilerimize emeklerinden dolayı teşekkür ederiz. 

  

27/04/2022 

 


Herkese merhaba
2. Sınıf öğrencilerimiz ELE206: Foundations of Teaching Numbers, Operations and Algebra dersi kapsamında, Online Uygulama Okulunda gözlemledikleri derslerle ilgili sunum yaptılar. Gözlemledikleri derslerin aynı zamanda ders planı toplantıları ve ders sonrası toplantılarını da incelediler. Ders planı nasıl hazırlanır, nelere dikkat edilir, zaman yönetimi nasıl kontrol edilir, teknoloji nasıl kullanılır, olası öğrenci cevaplarına hazırlık ile ilgili süreci inceleyip fikir sahibi oldular. Ders sonrası toplantılarda ise ders anında gelişen durumlara karşı supervisorlerimiz ve hocalarımız tarafından verilen feedbackleri incelediler. Bu ödev sayesinde bir ders nasıl planlanır, nasıl ilerler ve nasıl daha iyi hale getirilebilir yakından gördüler. 2. sınıf öğrencilerimizin deneyim kazanması için büyük bir fırsat olan bu ödev için başta Doç. Dr. Zelha Tunç Pekkan hocamıza, daha sonra da Online Uygulama Okulunda emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz15/04/2022

 

Bugün 2. Sınıf öğrencilerimizin zorunlu olarak aldığı ‘MATH 335: Role of Mathematics in Science, Technology and Engineering’ dersi kapsamında dersimize konuşmacı olarak Koç Üniversitesinden Prof. Dr. Kerem Pekkan’ı ağırladık. Konuşma ‘Mathematics in Bioinspiried Engineering’ üzerineydi. Değerli bilgilerini 2. Sınıf öğrencilerimizle paylaşan olan Prof. Dr. Kerem Pekkan’a teşekkür ediyoruz

09/04/2022

İkinci sınıf programımızda zorunlu olarak sadece MEF Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğr. Programında bulunan 'MATH 335 Role of Mathematics in Science, Technology and Engineering' dersi kapsamında İstanbu’da bulunan Dialog Kafeyi ziyaret ettik. Karanlıkta Diyalog ve Sessizlikte Diyalog sergilerini çok güzel hazırlanan aktivitelerle 3 saat boyunca gezme fırsatı bulduk. Birşeyi nasıl bilebiliriz? Mesela körler nasıl resim yapar? Sağırlar nasıl duygularını anlatır? Beş duyu organımızın, bilgi yapılandırma sürecindeki işlevlerini okumalarımız eşliğinde tartıştıktan sonra acaba kör ve sağır insanlar dünya hakkındaki bilgilerini nasıl yapılandırıyor diye merak ettik.
 
Öğretmen olunca bu farklılıkların zenginlik olarak algılanması ve yargısız olmanın ne kadar  önemli olduğu konularında kendimizi de eğittik: Bu fırsat için değerli hocamız
Doç.Dr. Zelha Tunç Pekkan'a teşekkür ederiz.


 

08/04/2022

 

Herkese merhaba! 
 
MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Online Uygulama Okulu İlköğretim Matematik Öğretmenliği programımızda beşinci haftamızı tamamladık! 
Sanal sınıflarımızda 22 öğretmen adayımız, Ondalık Gösterim konusunu günlük hayattan örnekler ile birlikte öğrencilerimizin aktif katılımıyla tamamladılar.
Dersimizin sonunda ise öğretmen adaylarımız alanında uzman akademisyenlerimizden geri dönüşler aldı!
05/04/2022

 

14-21 Mart matematik haftasında Tuzla Koç Okullarında görev alan 2. Sınıf öğrencilerimiz ve 3.&4. Sınıf stajyerlerimiz, bu hafta da Beykoz Koç Okullarında Matematik Festivalinde görev aldılar. Öğrendikleri etkinlikleri yeni öğrencilerin üstünde uygulayıp birbirinden farklı öğrencilerle çalışma fırsatı yakaladılar. 2 gün süren bu festivale daveti için Koç Okullarına, yardımları için de öğrencilerimize  teşekkür ederiz
 

02/04/2022

En iyi mezuniyet Projesi ödülünü almaya hak kazanan 4. Sınıf Öğrencimiz Özlem Kayıtmaz’dan güzel haberler var
 
"Pre-service Teachers' Noticing & Responding to Unconventional Student Thinking In Fractions" Makalesiyle en iyi mezuniyet projesi ödülü alan öğrencimiz, ‘23 - 26 August 2022 European Conference on Educational Research - ECER 2022, Yerevan’ Konferansında makalesini sunmak için kabul aldı. Bu süreçte öğrencimiz Özlem’e süpervizörlük yapan değerli hocamız Doç. Dr. Zelha Tunç Pekkan’a teşekkür ediyor ve öğrencimiz Özlem Kayıtmaz’ı tebrik ediyoruz.
 


01/04/2022


MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Online Uygulama Okulu İlköğretim Matematik Öğretmenliği programımızda dördüncü haftamızı tamamladık! 
 
6 farklı sanal sınıfımızda öğretmen adaylarımız, Kesirlerde Toplama ve Çıkarma konularını günlük hayattan problemler ile birlikte öğrencilerimizin aktif katılımıyla tamamladılar.
 
Dersimizin sonunda ise öğretmen adaylarımız alanında uzman akademisyenlerimizden geri dönüşler aldı!

   

25 Nisan 2020

Liseliler için düzenlenen MEF Online Kariyer Zirvesi’ne bölüm başkanı Doç. Dr. Rukiye Didem Taylan katkıda bulundu. Sınavda başarılar diliyoruz! 

 

 
13.12.2019

Milli Korkumuz Matematik

 
 


Doç. Dr. Zelha Tunç Pekkan'ın yazısı için: https://www.sozcu.com.tr/2019/egitim/milli-korkumuz-matematik-5507141/
 
2019 Yılı Sunum ve Davetli Konuşmalar
 

1.     Tunç-Pekkan, Z.  (2019). A theoretical and practical approach to fractions on numberline. Association for Teacher Education in Europe (ATEE) Winter Conference, University of Minoa, Braga, Portugal.

 

2.     Ünlü. C., Tunç-Pekkan, Z. (2019). Okulöncesinde Öğretmenin Desteklenmesi ile Olumlu Eğitim İklimi Geliştirilmesi. Eğitimde Gelecek Konferansı. Sözlü Sunum. Boğaziçi Üniversitesi. İstanbul.

 

3.     Tunç-Pekkan, Z., Alacacı, C., Taylan R.D., Sohtorik, S., Güçlücan, B. (2019). Okulda Üniversite Modeli’nde Matematik Öğretmen Adaylarının Mesleki Kazanımlarının İncelenmesi. 4. Uluslararası Türk Bilgisayar ve Matematik Eğitim Konferansı. 26-28 Eylül 2019. Sözlü Bildiri.

 

4.     Tunç-Pekkan, Z., Uzunoğlular,D., Sevinç ,R., Ceylan-Alibeyoğlu. M. (2019). Öğretmen Adaylarının Ortaokul öğrencilerinin Cebirsel düşünüşlerini tahmin ve açıklama becerilerinin araştırılması (Preservice teachers prediction and explanations of middle school students’ algebraic thinking). 4. Uluslararası Türk Bilgisayar ve Matematik Eğitim Konferansı. 26-28 Eylül 2019. Sözlü Bildiri.


 

Ekim 2019

Mezunlarımız ziyarete geldi ve staj seminer dersine katkıda bulundu, iyi ki varsınız! 


 

 

Ekim 2019


TÜRK BİL MAT Konferansı
 

Türk Bil Mat Konferansı’nda “Okulda Üniversite Modeli’nde Matematik Öğretmen Adaylarının Mesleki Kazanımlarının İncelenmesi” isimli bildiriyi sunduk, çok güzel geri dönüşler aldık ve çok verimli bir konferans oldu!  

2 Nisan 2019
 

Prof. Ali Kemal Yiğitoğlu Ortaokul Öğrencilerinden Üniversitemize Ziyaret

Okulda Üniversite Modelinde önemli bir partnerimiz olan Prof. Ali Kemal Yiğitoğlu 7. sınıf öğrencileri Matematik Öğretmenliği bölümü ve Dekanımızı ziyaret etti.

     

8 Şubat 2019

Öğretmenin Beklenmedik Anlara Yanıt Verdiği Sıradaki Eğitici Eylemlerini Analiz Etme​


Dr. Öğretim üyesi Rukiye Didem Taylan, Freudenthal Grubunun Utrecht'teki Freudenthal Enstitüsü işbirliğinde, Avrupa'daki Matematik Eğitimi Araştırmaları Derneği'nin düzenlediği Onbirinci Kongresinde (CERME11) "Öğretmenlikte Beklenmedik Anlara Yanıt Vererek Acemi Bir Öğretmenin Eğitici Eylemlerini Analiz Etme" adlı makalesini sunmuştur. Bu konferans Hollanda'nın Utrecht kentinde 6 - 10 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleşti. Makalenin yardımcı yazarı, MEF ELE programından mezun olan, Darüşşafaka Ortaokulu Matematik Öğretmeni Merve Esmer'di. Rukiye Didem Taylan, konferans sırasında "Matematik Öğretimi ve Öğretmen Uygulaması" temalı çalışma grubu için eş lider olarak da çalışma fırsatı buldu. İşte konferanstan bazı resimler.


  
 
         

5-19 Ocak 2019

Mentör Eğitimi

5 Ocak ve 19 Ocak tarihlerinde gerçekleşen Mentör Öğretmen Eğitimi’ne aday öğretmenlerimizin staj yaptığı okullardan ve ilerde anlaşma sağlayacağımız okullardan öğretmenlerimiz katıldı.Mentör eğitiminde aday öğretmenler uygulama okullarında neler yapar, rehber öğretmenler onlara nasıl destek sağlar gibi sunumlar oldu. Sunumlarımızda; akademisyenlerimiz, bu programdan mezun olan öğretmenimiz ve yeni mezun öğretmenimiz görev aldı.
Eğitime katılan öğretmenlerimize gün sonunda katılımcı sertifikası verildi. 

 


 
17 Ocak 2019
 
Meraklısına Bilim: Sayıları nasıl öğreniriz ve öğretebiliriz? Konuk: Zelha Tunç Pekkan

BAGEP 2018 ödül sahibi Doç. Dr. Zelha Tunç Pekkan 'Meraklısına Bilim' programında 'Sayıları nasıl öğrenebiliriz veya öğretebiliriz?' konusunda Murat Aksoy'un konuğu oldu. Meraklısına Bilim programı her hafta canlı yayında 30.000 izleyiciye ulaşıyor. Haberin tamamını izlemek için linki tıklayabilirsiniz. 

https://www.youtube.com/watch?v=Qxd6ystbqrg
                         

 

16 Ocak 2019

ELE 301: Okul Deneyimi ve Öğretmen Yardımcılığı, EDS 405 ve EDS 406: Öğretmenlik Uygulaması Staj Dersleri Dönem Sonu Sunumları


3. ve 4. Sınıf öğretmen adaylarımız staj dersleri kapsamında gerçekleştirdikleri ders, okul ve sınıf içi deneyimlerini bizlerle paylaştı. Aday öğretmenlerimiz ders planı çalışmalarını, yansıtıcı gözlemlerini, sınıf içi dinamikleri, sınıf yönetimi hakkındaki deneyimlerini anlattılar. Ve onlar mezun olmaya bir adım daha yaklaşırken... 

    

    

     

 

2 Ocak 2019Öğrenme Bilimleri Tezsiz Yüksek Lisans "LSC 505-555: Öğretim Tasarımı" Dersi

Öğrenme Bilimleri Tezsiz Yüksek Lisans dersi kapsamında açılan Öğretim Tasarımı dersi bu dönem Sanatçı, Eğitmen ve Yapay Zeka Şair'in tasarımcısı olarak bilinen Sn. Bager Akbay tarafından verildi. MEF Üniversitesi'nde ve İskele47'de interaktif şekilde verilen bu ders kapsamında yüksek lisans öğrencilerimiz Maker Kültürü, Temel Elektronik ve Robotik Araçlar, Online Kollabrasyon Araçları ve Hızlı prototipleme ile 3D yazıcılar hakkında eğitim aldılar. Dönem sonu projelerini 2 Ocak 2019 tarihinde İskele47'de sundular.

        

 28 Aralık 2018


Çocukta Sayı Hissi ve Geliştirilmesi

​Uluslararası Final Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sinan OLKUN'un "Çocukta Sayı Hissi ve Geliştirilmesi" semineri 28 Aralık 2018 tarihinde Üniversitemizde gerçekleşti. 

21 Aralık 2018


Okulda Üniversite ile  1. Sınıflarımızın Öğretmenlik Deneyimi ile Tanışması
ELE 103: Matematik Öğretmenliğine Giriş


Bu yıl 4. kez Okulda Üniversite Modeli çerçevesinde 1.sınıf Matematik öğretmen adayları Ayazağa Ortaokulu'nda 12 hafta süren işbirliğinde öğretmenliği öğreniyorlar. MEF'li Öğretmen adayları, program boyunca her dönem farklı okullarda olacaklar.

    

   

                                     

 

20 Kasım 2018


Mezunlarımız Bizi Ziyarete Geldi

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı İlk Mezunları Sevgili Aysun Fendi ve Merve Esmer MEF Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Muhammed Şahin'i ziyaret etti.

Matematik öğretmeni olarak bizi ziyaret eden mezunlarımızla gurur duyuyoruz. Onlar lisantaki diğer arkadaşlarına (öğretmen adaylarına) yol göstermeye başladılar. Araştırmacı, 4 dönem staj yaparak, uygulama temelli, İngilizce eğitim alarak ve yeni hobiler kazanarak mezun oluyorlar. Çalışkan ve çalışmaya devam eden mezunlarımızı birkez daha kutluyoruz.

 

14 Kasım 2018

Flipped Learning Global Initiative Summit/ Flipped Learning Zirvesi MEF'te

Flipped Öğrenme Yaklaşımının 187 Dünya Standartı  MEF'te tanıtıldı. 

                 

                

                                             
                                           


Eğitim Reformu Girişimi (ERG)'nde İzleme Raporu 2017-18 Önsözü Yayınlandı


Önsözümüzün olduğu rapor bugün paylaşıldı. Raporun yazımında emeği geçen herkese ve ERG'ye teşekkür ederiz. 

http://www.egitimreformugirisimi.org/

     

24 Kasım 2019 Öğretmenler Günü Kutlaması

MEF İlköğretim Matematik Öğretmenliği programı olarak öğretmenler gününü kutladık. Geleceğin öğretmenleri, şimdinin öğretmenleri ve biz. Büyük bir aileyiz... 

Ağustos 2018​

Internship Experience Through "University within School" Model Başlıklı Sunum


Doç. Dr. Zelha Tunç-Pekkan 43th ATEE konferansında bölüm araştırmalarımızdan Okulda Üniversite Modeli ile Staj Deneyimi başlıklı sunumunu İsveç'te gerçekleştirmiştir. 

 
Eylem Araştırması Dersinin Çıktıları Bildiri Olarak Sunuldu

Doç. Dr. Zelha Tunç-Pekkan 13. Ulusal Fen Bilimleri ve Matematik Eğitimi Kongresi'nde (UFBMEK) "ARAŞTIRAN ÖĞRETMENE BİR ÖRNEK: EYLEM ARAŞTIRMASI PROGRAMININ İÇERİĞİ, UYGULANMASI VE ÖĞRENDİKLERİMİZ" başlıklı bildirisini Pamukkale Üniversitesi, Denizli'de sunmuştur.

Ekim 2018
Matematik Eğitimi Psikolojisi Konferansı- Umea, İsveç 

Bilimsel Araştırma Deneyimi dersimizin çıktılarından bir kısmını matematik eğitiminde en önemli konferanslardan olan ve bu yıl İsveç Umea Üniversitesi’nde gerçekleşen Psychology of Mathematics Education konferansında sunduk.

Bölüm 2018 Yılı Mezuniyeti
 

Eğitim Fakültesi olarak ilk mezunlarımızı verdik. ​Mezunlarımızla gurur duyuyoruz. 

 

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Bilimsel Araştırma Deneyimi Dersi


Son sınıf öğrencilerimiz Bilimsel Araştırma Deneyimi dersinde yaptıkları projelerini ulusal ve uluslararası hakemli konferanslarda sundular. 


Bölüm birincimiz Merve Esmer ile Bilimsel Araştırma Deneyimi dersinde dönem boyunca birebir yaptığımız proje toplantılarından bir hatıra


Okulda Üniversite Staj Deneyimi Paylaşım Sempozyumu 2018

“Okulda Üniversite Modeli”nin temeli olan stajlara dair 3 ve 4.sınıf öğrencileri 26 Mayıs ve 2 Haziran tarihlerinde poster sunumlarını gerçekleştirdi.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği ve Psikolojik Danışman adaylarımız tarafından 26 Mayıs  ve 2 Haziran tarihinde staj deneyimlerini anlatan poster sunumları yapıldı ve bu süreci mentor öğretmenleri ile birlikte anlattıkları bir sempozyum gerçekleştirildi. MEF Okulları’ndan, Prof. Ali Kemal Yiğitoğlu Okulu’ndan, Darüşşafaka  Eğitim Kurumları’ndan, İELEV Okulları’na, Vizyon Koleji’ne ve  Şair Nedim Okulu’ndan gelen mentor öğretmenlerimize teşekkür ederiz. 

     

Eylem Araştırması Sertifika Programı İlk Mezunlarını Verdi
MEF Üniversitesi YABEM Bünyesinde açılan Eylem Araştırması Serfifika Programına MEF Okullarından birçok öğretmen katıldı.  Bu 8 haftalık program dahilinde öğretmen pratiğine dayanan bilimsel araştırmaların sunumları ve  sertifika töreni 7 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşti.

  
Öğretmen Adaylarımızın STEM Proje Sunumları
 
Öğretmen adaylarımız MATH 335: Matematiğin Fen Bilimleri, Teknoloji ve Mühendislikteki Yeri dersi kapsamında STEM projeleri tasarladı. Süreçlerini ve ürünlerini sınıf arkadaşlarına ve tüm katılımcılara sundu.
 ​


BAGEP 2018 Sonuçları Açıklandı

Bilim Akademisi tarafından başlatılan ve kamu fonları yerine toplumdan gelen maddi destekle yürütülen Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı “BAGEP”in 2018 sonuçları açıklandı.

En iyi genç akademisyenlerimizin belirlenmeleri, ödüllendirilmeleri ve yeni araştırmalar için desteklenmeleri amacı ile 2013 yılından bu yana verilen 195 ödüle 39 yeni ödül eklendi.

BAGEP 2018 Ödülünü kazanan genç akademisyenleri kutluyoruz. Listeye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Ödül töreni 27 Nisan Cuma günü saat 16.00’da İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlendi.

BAGEP’18’de Eğitim Bilimleri alanında verilen tek ödüle; MEF Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zelha Tunç Pekkan ‘‘Çocuklarda kesir gelişimi ve bunun öğretmen eğitimlerinde nasıl kullanılacağı’’ konulu araştırmasıyla layık görüldü.

Sayın Hocamız Doç. Dr. Zelha Tunç Pekkan’ı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. 

MATH 335: Matematiğin Fen Bilimleri, Teknoloji ve Mühendislikteki Yeri

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı bahar döneminde açılan MATH 335: Matematiğin Fen Bilimleri, Teknoloji ve Mühendislikteki Yeri birbirinden değerli hocalarımız davetli konuşmacı olarak katılmıştır.

MEF Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Fevzi Ünal, Dr. Öğr. Üyesi Berk Gökberk, Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü'nden Doç. Dr. Serkan Özel, ITAP Bilim ve Toplum Merkezi'nden ITAP Direktörü Prof. Dr. Tuğrul Hakioğlu ve MEF Ulus Okulları Lise Fizik Öğretmeni Sn. Önder Demirbilek derse katıldı.

Hocalarımıza katkıları ve paylaşımları için çok teşekkür ediyoruz.

   
 
TÜBİTAK SERGİSİ
 
 Okulda Üniversite Modeli kapsamında işbirliği yaptığımız Prof. Ali Kemal Yiğitoğlu Ortaokulu 26 Nisan 2018'de Tübitak sergisi yaptı. Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı'nda okuyan öğretmen adaylarımız da sergiyi düzenlemede yardımcı oldu. 
 
 ​

24 Kasım 2017 Öğretmenler Günü Kutlaması
MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi olarak 24 Kasım Öğretmenler gününü coşkuyla kutladık. Eğitim Fakültesi öğrencileri ve öğretmen adaylarımız Kültüre Beceriler dersinde edindikleri becerileri halk oyunları, koro, solo performans şeklinde sundular.

Herkese katılımları için teşekkür ederiz. 

  
Eğitimde Gelecek Konferansı- EGK17
 
Boğaziçi Üniversitesi - MEF Üniversitesi- ODTÜ işbirliği ile  11-12 Kasım tarihlerinde  Eğitimde Gelecek Konferansı MEF Üniversitesi ev sahipliğinde yapıldı. 

Aşağıdaki paneller organize edildi. 

PANEL- Okulda Üniversite Modeli ile Okul Stajında Yaratılan Farklar: Matematik Öğretmenliği Örneği
         Panelistler: ​Aylin Engin, Doç. Dr. Zelha Tunç-Pekkan, Mehmet Ali Işık, Merve Esmer, Serap Kıratlıoğlu, Simge Sohtorik, Zeynep Kılıç

PANEL - Subject Specific Developments Moving Teacher Practice and Understanding Forward: The 3R's Revisited
          Panelistler: ​Doç. Dr. Zelha Tunç-Pekkan, Elina Harju, Irmeli Halinen, Maarit Rossi

PANEL - Boğaziçi Üniversitesi ve MEF Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve Öğretmen Adaylarının Okulda Üniversite Modeli Deneyimi
            Panelistler: ​Doç. Dr. Deniz Albayrak Kaymak, Doç. Dr. Gülseren Karagöz-Akar, Doç. Dr. Sumru Akcan, Doç. Dr. Zelha Tunç-Pekkan

PANEL - Hizmetteki Öğretmenlerin Eğitimi: Üniversite ve Okul İşbirlikleri
            Panelistler: Doç. Dr. Zelha Tunç-Pekkan, Melek Yaşar, Meltem Ceylan Alibeyoğlu, Nazmi Arıkan, Ümit Kalko​


   
Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Çerezleri nasıl kullandığımız, sildiğimiz ve engellediğimiz ile ilgili detaylı bilgi için lütfen Çerez Politikası sayfasını okuyunuz.
x